آثار آهنگسازان جوان ایران

verdehr
     

 

آثار آهنگسازان نسل امروز ایران به دلایل مختلف امکان شنیده شدن ودر دسترس بودن را ندارند ،آثاری که هریک میتوانند صدای موسیقی دانان پرورش یافته در سیستم آموزشی که خود جای بحث فراوان دارد باشند. شاید شنیده شدن و دیده شدن این آثار درمقیاسی وسیع تر امکان دیده شدن و شنیده شدن آثار این هنرمندان جوان را فراهم کند. و امکان اجرای آنها را در نقاط مختلف جهان فراهم نماید.
آهنگسازانی که آثارشان روی این سایت قرار میگیرد ، نسلی هستند که تحصیلات موسیقی خود را به شکل کامل در ایران و با امکانات موجود انجام داده اند.
به منظور جلوگیری از نشر غیر مجاز و یا برداشتهای اینترنتی ،پارتیتور این آثار به شکل کامل بر روی سایت قرار نمیگیرد.
در صورتی که رهبر ارکستر ، آنسامبل و یا تهیه کننده ای تمایل به اجرای این آثار دارند لازم است با موسسه هنرنوین تماس حاصل نمایند.

 


 

 


CIMG5084o1نام اثر: هامون

آهنگساز :شوان توکل

سال ساخت:1388

تحصیلات: کارشناس ارشد آهنگسازی

آنسامبل:

ژانر:

سولیست:شوان توکل

ارکستر:—

رهبر ارکستر:—

 

                 PDF

 

قطعه هامون برای کمانچه سلو وارکستر سمفونیک نوشته شده وبر اساس موسیقی سیستان و بلوچستان تنظیم شده است و بخشی از قطعه براساس خصلتهای زیبایی شناسی موسیقی منطقه مانند بحر طویل، دورهایی با نقطه گذاریهای طولانی و آکسانهای غیر معمول و با ساختار مدهایی مانند لیکو ساخته شده و بخشی دیگر از ملودیهایی که عینا در این موسیقی موجود هست اقتباس شده است.
قطعه دارای هارمونی کالرستیک است وفرم روندوبا ترجیع بند لیکو شاخص فرم است.

 

شُوان توکل متولد 1358 تهران
کارشناس موسیقی از دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشگاه سوره تهران .
آغاز یادگیری موسیقی از سن 10 سالگی با ساز ویولن نزد آقای سیروس نطقی و در سالهای بعد علاقه به موسیقی ایرانی و شروع یادگیری ساز کمانچه نزد آقایان منتظری ، منظمی و حبیبی و بهره گیری از آقایان صاحب نسق ، ضرابی، ساهاکیان، پورتراب ، فرهت و مشایخی در بخش آهنگسازی.
 برای آشنایی بیشتر میتوانید به سایت http://www.shwantavakol.com/ مراجعه کنید.


  

 


DSC 0189 - Copy
نام اثر: رقص آزادی

آهنگساز :هادی رحمانی

سال ساخت:1390

تحصیلات: کارشناس ارشد آهنگسازی

آنسامبل: ارکستر سمفونیک

ژانر:  سوئیت

سولیست:ـــ

ارکستر: ـــ

رهبر ارکستر: ــــ

 

    PDF   

 

                                                                                                

    

در این قطعه از تم‌های موسیقی رقص محلی ایران استفاده شده که نه به صورت عینی بلکه با تغییراتی در ریتم و متر، عبور از مدالیته‌ی مبدا با استفاده از نت های آلتره شده و پیچیده‌تر شدن بافت به کمک کنترپوان، آمده‌اند. در این قطعه سعی شده از نتایج بررسی درون‌مایه‌ی ملودی های موسیقی محلی از مناظر گسترش تماتیک، وحدت و تنوع، تقابلِ تحرک و ایستایی و چگونگی ایجاد تعلیق در پیشبرد قطعه استفاده شود. نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در این اثر این است که تم‌های برگرفته شده از رقص های محلی در قالب ادوار ریتمیک ارائه شده‌اند که نگاه این‌چنینی به متر از تکنیک‌های آهنگسازی نزد آهنگسازان قدیم ایران ازجمله عبدالقادر مراغی است.
بافت قطعه گاهی هموفونیک است و گاهی پلی‌فونیک. قطعه در فضای تونال آزاد حرکت میکند و در هارمونی قطعه از کلاستر‌ها برای حمایت ملودی و رنگ‌آمیزی استفاده شده و توالی آکوردها از قوانین پراگرِشن (وصل) هارمونی تونال کلاسیک پیروی نمی کند. در بافت پلی‌فونی گاهی ملودی‌هایی که مقابل یک‌دیگر قرار می‌گیرند، در مترهای مستقل خود هستند و ایجاد پلی‌متری می‌کنند.
حاصل این بررسی وتلاش قطعه‌ای ست با درونمایه‌ی موسیقی محلی (ایمیتاسیون های انفرادی در شکل تحول یافته‌ی آزاد) که با استفاده از روش‌های آکادمیک آهنگسازی (هارمونی، کنترپوان و ...) در فضای موسیقی معاصر ارائه شده.

 

 

 

هادی رحمانی
متولد 1365 ساوه.
. فراگیری موسیقی را از چهارده سالگی با نوازندگی تار و سه تار نزد مجید واصفی آغاز کرد و در هجده سالگی نوازندگی پیانو را نزد النور میرزایان آموخت.
 در سال 83 وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی از دانشگاه علم و فرهنگ فارغ التحصیل گردید و در آن سال ها دبیر چهار دوره جشنواره موسیقی دانشجویی بود. در سال 88 پس از قبولی در دانشگاه به تحصیل رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول شد و با رتبه ممتاز از دانشگاه سوره فارغ التحصیل گردید. او از آغاز فراگیری موسیقی تا کنون از محضر اساتیدی چون کامبیز روشن روان، تنگیز شاوخاشویلی، تقی ضرابی، مرتضی دلشب، شاهرخ خواجه نوری، شریف لطفی، سعید شریفیان، وارطان ساهاکیان، کیاوش صاحب نسق، آرمان نوروزی و فوزیه مجد بهره برده است.